facebook
Płotki Koordynacyjne w treningu piłkarskim 0

 Współczesny trening wymaga od trenera piłki nożnej stosowania różnorodnych akcesoriów trenerskich. Na rynku jest dużo opracowań o tym jaki wpływ ma  drabinka koordynacyjna na kształtowanie zdolności koordynacyjnych w piłce nożnej. Natomiast mało jest tekstów dotyczących płotków koordynacyjnych.

 

   Celem badań było określenie przydatności płotków koordynacyjnych o wysokości 30 cm w treningu piłkarskim. Wpływu wykorzystania płotków na prędkość biegu.

I. MATERIAŁ I METODY

Badaniom poddano zawodników klubu piłkarskiego Lider Włocławek rocznik 1991. Badania przeprowadzono w lutym 2008 roku w dwóch terminach w odstępie 7 dni. 

W badaniach wzięło udział 24 zawodników. Zawodników podzielono na dwie grupy. GRUPA I zawodnicy podani eksperymentowi wykonywali ćwiczenia na płotkach i GRUPA II jako grupa porównawcza nie biorąca udziału w ćwiczeniach na płotkach. Średni wzrost badanych w GRUPIE I wynosił 177 + 3,7 cm , średnia waga 67 kg + 9,1 kg. W GRUPIE II średni wzrost wynosił 181 + 4,9 cm, średnia waga 70,3 kg + 7,1 kg. 

Pomiaru wysokości badanych dokonano antropometrem. Masę ciała badanym wyznaczono korzystając z wagi lekarskiej. 

Badanym w pierwszym terminie zmierzono czas biegu na odcinku 30 m z nabiegu 5 metrów . Bieg wykonano w hali sportowej o wymiarach zapewniających bezpieczny wybieg z maksymalną prędkością. Pomiaru czasu dokonano z dokładnością do 10 –3 sek, przy zastosowaniu oprogramowania Stoper v1.1 (Firmy SPIN) dla komputerów PC oraz zestawu fotokomórek laserowych. 

Badani wykonywali trzy próby biegu, z czego wybrano najkrótszy czas. Po pomiarze czasów biegu w pierwszym terminie badani wykonywani w każdej jednostce treningowej przez okres 5 dni grupę ćwiczeń na płotkach koordynacyjnych. Każde ćwiczenie wykonywane było w 3 seriach dla każdej z nóg. Do ćwiczeń wykorzystano 6 płotków. 

1. Ruchy rąk stojąc i siedząc, wolno i szybko.
2. Skip A cross over
3. Bieg jedna noga nad płotkiem
4. Bieg noga wiodąca 2 razy nad płotkiem z dostawieniem zakrocznej
5. Big raz lewa raz prawa nad płotkiem
6. Bieg z plotkami ustawionymi jak w slalomie
7. Bieg 3 kroki biegowe
8. Ćwiczenie 3 i 4 wykonane w odległości płotków 180 cm od siebie.
9. Wytrącenie równowagi ze współćwiczącym (drop and acceleration) ruch ramion i bieg w miejscu
10. Bieg tyłem z wyprostowaną nogą na odcinku 30 metrów

Analizę statystyczną wyników przeprowadzono zgodnie z przyjętymi zasadami obliczeń statystycznych w oparciu o program Statistica 7.0. 

II. WYNIKI

Wyniki badanych przedstawiono w tabeli poniżej.

TABELA 1. Wyniki czasu biegu (sek) w GRUPIE I i GRUPIE II w dwóch terminach


 

Z danych przedstawionych w tabeli wynika, iż GRUPA I wykonująca ćwiczenia na płotkach poprawiła czas biegu średnio o 0,044 sek, a GRUPA II uzyskała średni czas o 0,029 sek gorszy. 

Poniżej przedstawiano tabelaryczne zestawienie czasów (sek), wagi (kg), wysokości (cm) poszczególnych zawodników: 

TABELA 2. Wyniki poszczególnych zawodnikówRysunek 1. Czasy biegu w dwóch terminach w GRUPIE IRysunek 2. Czasy biegu w dwóch terminach w GRUPIE IIPODSUMOWANIE


Porównując średnie czasy biegu, można zauważyć, że prędkość biegu na odcinku 30 metrów poprawiła się z 7,85 m/sek na 7,94 m/sek w GRUPIE I. Zakładając, że w warunkach meczowych zawodnik utrzyma podobną prędkość przez 4 sek, można stwierdzić, iż w pierwszym terminie pokonałby w ciągu 4 sek z prędkością 7,85 m/sek odcinek 31,39 m , a w drugim terminie w ciągu 4 sek z prędkością 7,94 m/sek odcinek 31,75 m. Różnica pokonanego dystansu wyniosła by 0,36 m. To prawie 40 centymetrów, które w warunkach meczowym może decydować o wygranym pojedynku i odebraniu piłki przeciwnikowi. 

Z powyższego można stwierdzić, że płotki koordynacyjne o wysokości 30 cm są przydatnym przyborem w treningu piłkarskim, mogą mieć wpływ na poprawę techniki biegu i poprawę prędkości.

Dariusz Lewandowski
spin-sport.pl
Włocławek 2008

Komentarze do wpisu (0)

Blog wpisy
Blog tagi
Bestsellery
Tyczka SPIN 100 cm
Tyczka SPIN 100 cm
7,99 zł
szt.
 Okulary dryblerki / nauka kozłowania
Okulary dryblerki / nauka kozłowania
24,00 zł
szt.
Tyczka SPIN 160 cm
Tyczka SPIN 160 cm
11,99 zł
szt.
Tyczka SPIN 80 cm
Tyczka SPIN 80 cm
6,59 zł
szt.
Łącznik do tyczek
Łącznik do tyczek
6,90 zł
szt.
Pachołek treningowy z otworami 38 cm
Pachołek treningowy z otworami 38 cm
15,40 zł
szt.
Taśma Lateksowa MSD 1m
Taśma Lateksowa MSD 1m
8,00 zł
szt.
Pachołek Treningowy BIG 46 cm
Pachołek Treningowy BIG 46 cm
20,00 zł
szt.
Pachołek treningowy 30 cm
Pachołek treningowy 30 cm
9,99 zł
szt.
Podstawa Gumowa do Tyczki SPIN R1
Podstawa Gumowa do Tyczki SPIN R1
28,00 zł
szt.
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl